خاک کوبی کوره القایی

خاک کوبی کوره القایی

کوره القایی که در انواع گوناگون تولید می شود، یکی از اثربخشترین عوامل در زمان و کیفیت تولید در صنعت ریختهگری بوده و به عبارتی قلب کارخانههای ریختهگری محسوب میگردد. یکی از قسمتهای مهم کوره القایی ، نسوز میباشد که سهم عمده در راندمان تولید ایفا میکند که خود شامل خاککوبی و پخت جرم نسوز میباشد. عمل پخت جرم را اصطلاحاً (Sintering) میگویند. عمل زینتر بر اساس مشخصات جرم که به آن خاک کوره القایی نیز گفته میشود بایستی صورت گیرد. هر خاک بر اساس معدن سایش و نوع فرآیند انجامشده در کارخانههای تولیدی، دارای جدول پخت و یا سیکل زینتر با دو پارامتر زمان و درجه حرارت میباشد. اجرای صحیح عمل زینتر، باعث افزایش عمر خاک کوره و یا به عبارتی استحکام در برابر خوردگی ذوب میگردد.

 

 • خاک‌کوره القایی / دستورالعمل خاک‌کوبی:

۱ – در ابتدا اطراف کوره القایی قبل از فرایند خاککوبی باید کاملا تمیز شود تا از ورود ناخالصی به داخل کوره القایی جلوگیری شود. تمامی باقیمانده ذوب و سرباره ها باید از اطراف کوره جمعآوری شود و داخل کوره حتماً با هوای فشرده و یا مکنده تمیز گردد تا هیچگونه اثری از نسوزکاری قبلی و گرد و غبار باقی نماند .

۲ – شابلون مورد نظر کاملاً تمیز باشد و سطح آن به فواصل ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر، سوراخهایی به قطر ۳ – ۵ میلیمتر زده شود تا خروج رطوبت از نسوز به سهولت انجام گیرد .

۳ – جهت جلوگیری از استنشاق غبار سیلیس ، افرادی که در محل حضور دارند باید حتماً از ماسک ویژه استفاده نمایند .

۴ – سیمهای ارت (earth) نصب گردد و حفره بوسیله مواد دیر گداز کاملاً گرفته شود .

۵ – در نصب عایق (آزبست، میکاو یا پشم سرامیک) باید دقت شود که لبههای آنها روی هم قرار گیرد و ارتفاع آن معمولاً ۱۰ سانتیمتر بالاتر از سطح کوره القایی در نظر گرفته و پس از اتمام خاککوبی جداره بریده شود. لازم به ذکر است قبل از نصب عایق حتماً صدمات وارده به سیمان کویل یا سیمان بالای کوره القایی، با سیمان مخصوص ترمیم و خشک شود.

۶ – پس از نصب سیم ارت و عایق، فرآیند خاککوبی کف آغاز می شود. قبل از بازکردن و ریختن کیسههای خاک به داخل کوره، حتماً دقت شود که به کیسههای خاک مواد زائد نچسبیده باشد و درِ کیسه حتماً از قسمت دوخت باز شود و از پاره کردن کیسه خودداری شود. توصیه میگردد حتیالامکان کیسهها بهطور یکباره و از ارتفاع کم به داخل کوره ریخته شوند تا از جدایش دانهبندی خاک نسوز جلوگیری به عمل آید. همچنین لازم است کیسهها به پایین کوره منتقل شوند. هر بار در لایههایی به ضخامت ۵ الی ۸ سانتیمتر در ته کوره خاک نسوز ریخته شود و پس از مسطح کردن خاک نسوز، عمل کوبیدن به وسیله کوبههای دستی که به شکل چنگالی و سر تخت هستند انجام گیرد و پس از نشست خاک با ویبرهکوبی عمل خاک انجام پذیرد و عمل کوبیدن از مرکز شروع و به صورت شعاعی به اطراف خاتمه مییابد. کوبیدن در هر مرحله تا جایی ادامه مییابد که سر کوبه بیش از ۱ سانتیمتر در خاک فرو نرود و خاک از اطراف سوراخ محل کوبه را پر نکند. مراحل فوق تا رسیدن به ضخامت مورد نظر ادامه مییابد. باید دقت شود که آخرین لایه بایستی به مقداری ریخته شود که پس از اتمام فرآیند خاککوبی کف کوره، ارتفاع نهایی به اندازه ۱ تا ۲ سانتیمتر از حد استاندارد بیشتر باشد تا مقدار اضافی به هنگام تراز کردن کف کوره، تراشیده شود. سپس کفکوبی نهایی با کوبههای تخت انجام میشود .

۷ – پس از تراز کردن خاک کف کوره، شابلون باید با کف کوره تراز باشد تا در خاککوبی جداره کمترین تلرانس به وجود آید. شابلون باید در مرکز کوره قرار گیرد به طوری که فاصله آن از تمام جهات با بدنه کوره القایی یکسان باشد. پس از استقرار شابلون به کمک کوبه چنگالی خاک کف کوره القایی را کوبه بزنید تا خاک کف بتواند با خاک نسوز جداره یکپارچه شود. با ریختن چند کیسه خاک میتوان پایین شابلون را محکم کرده و بالای آن را به کمک سه راهنمای چوبی و یا فلزی در اطراف شابلون تنظیم کرد. در مرحله ریختن خاک نسوز پشت شابلون توصیه میگردد کیسهها به طور یکنواخت و از ارتفاع پایین تخلیه گردد و تمام خاک کیسه در یک قسمت تخلیه نگردد. در مورد کورههای بزرگ که ارتفاع بیشتری دارند توصیه میگردد از قیفهای مخصوص استفاده شود تا باعث جدایش دانهبندی نگردد خاککوبی با ریختن ۵ الی ۷ سانتیمتر خاک در پشت شابلون و کوبیدن با کوبه چنگکی و پس از آن  با ویبره به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در هر ردیف شروع میشود و تا جایی ادامه مییابد که سر چنگکها بیشتر از ۱ سانتیمتر داخل خاک فرو نرود و همین فرآیند برای هر لایه تکرار میشود تا خاک کوبی جداره تکمیل گردد. دقت شود که ارتفاع خاک ریخته شده در هر مرحله نباید بیشتر از طول شاخکهای چنگک باشد زیرا در غیر این صورت ارتباط لایه ها به خوبی برقرار نمیگردد. در نهایت عایق اضافی بریده شود و بالای کوره و نازل مذاب (ناودان) توسط سیمان و یا خاک کوره مخصوص کوبیده شود .

نکته مهم: دقت شود به هیچ عنوان خاک به پشت عایق ریخته نشود و از آسیب دیدن عایق جلوگیری گردد.

۸ – زینتر به معنی پیوند خوردن دانه‌های خاک با یکدیگر در دمای بالاست که به ۳ روش صورت می‌پذیرد:

 

 • استفاده از انرژی برق با استفاده از المنت و ترانس
 • به کار گرفتن انرژی برق کوره القایی
 • استفاده از انرژی سوختهای فسیلی (مشعل)

 

که جهت دستیابی به بهترین شرایط جهت زینتر کوره القایی میبایست طبق سیکل ارسالی عمل نمود و خواهشمند است حتماً به نکات ذیل دقت گردد :

الف – نکات مهم در خصوص زینتر با انرژی برق خود کوره :

 • جهت شارژ کوره القایی برای سیکل زینتر حتماً میبایست از بلوکه و یا شارژ تمیز و عاری از آلودگی استفاده نمود .
 • حتماً کوره القایی را تا بالاترین حد ممکن شارژ نموده تا قسمتهای بالایی نیز کاملاً زینتر گردد .
 • از ضربه خوردن شارژ به شابلون جلوگیری گردد .
 • تا پایان سیکل زینتر به هیچ عنوان کوره القایی جک نشود .
 • از توقف در سیکل و یا نوسان در حرارت خودداری گردد .
 • در تمام مراحل دمای کوره القایی کنترل گردد .

ب – نکات مهم در خصوص زینتر با مشعل و یا المنت و یا ترانس :

 • در تمام مراحل حرارتدهی دمای کوره القایی کنترل شود و طبق سیکل، دما بالا رود .
 • جهت استارت تعدادی شمش و یا شارژ تمیز در کف کوره قرار گیرد .
 • در صورت پایان سیکل و تمایل به ریختن ذوب داخل کوره حتماً دقت شود ذوب به آرامی و کمترین فشار ممکن به کف و بدنه کوره ریخته شود و کوره القایی تا بالاترین حد ممکن پر شود .
 • در صورت پایان سیکل و تمایل به شارژ کوره القایی دقت شود از بلوکه و یا شارژ تمیز استفاده شود و از ضربه خوردن شارژ به بدنه کوره القایی خودداری گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.